#1 2011-12-21 22:08:59

patryq

Administrator

Zarejestrowany: 2011-12-16
Posty: 11
Punktów :   

Gazetka na temat:Orły (Aquilinae

Gazetka na temat:Orły (Aquilinae) – podrodzina ptaków z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Obejmuje gatunki drapieżne, jednak jeśli to możliwe, zjadające również padlinę, zamieszkujące cały świat poza Antarktydą. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:
samice większe od samców
upierzenie obu płci jednakowe
w ubarwieniu przeważają brązy oraz czerń i biel
gniazdo na drzewie lub na skalnej półce
w zniesieniu 1-2 jaja
wysiadywanie trwa 40-50 dni
pisklęta opuszczają gniazdo po 50-120 dniach.
 
Orlik krzykliwy - Aquila pomarina
Orlik krzykliwy, gatunek z podrodziny orłów (Aquilinae), rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), rzędu sokołowych (Falconiformes), występuje we wschodniej i południowej Europie, w Azji Mniejszej i w Indiach. Zamieszkuje tereny lasów, bagien i jezior.Osiąga długość ciała ok. 65 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 160 cm i wagę 1100-2160 g. Upierzenie tego orła jest szarobrązowe z głową jaśniejszą od reszty ciała. Ptak ten żywi się drobnymi ssakami, płazami, gadami i ptakami.Gnieździ się zazwyczaj na drzewach iglastych, przy pniu. Wyprowadza jeden lęg w roku. Samica w maju składa 1-2 białawe (z brązowymi plamami) jaja, które wysiaduje przez 38-41 dni. Pisklętami opiekują się oboje rodzice przez 55 dni w gnieździe i 25 dni poza nim.W Polsce gatunek ten był dawniej pospolity i liczny, obecnie nielicznie lęgowy, głównie na północy i wschodzie kraju. Można go obserwować podczas przelotów w kwietniu oraz w sierpniu-wrześniu. Jest ptakiem chronionym.


Orlik grubodzioby - Aquila clanga
Orlik grubodzioby, ptak z podrodziny orłów (Aquilinae), rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), rzędu sokołowych (Falconiformes), występuje w środkowej i wschodniej Europie, środkowej Azji aż do północno-wschodnich Chin. Zamieszkuje tereny równinne, porośnięte starym drzewostanem, w pobliżu dolin rzek, jezior i bagien. Należy do gatunków wędrownych sezonowo. Zimuje w południowej Azji i północnej Afryce.
Osiąga 70 cm długości ciała, 173 cm rozpiętości skrzydeł i 1150-3200 g wagi. Charakteryzuje się krępą budową ciała oraz bardzo szerokimi, tępo zakończonymi skrzydłami. Samica jest większa od samca. Upierzenie ciała tego orła jest ciemnobrunatne z cynobrowym połyskiem, część kuprowa ma białe pokrywy nadogonowe. Orlik grubodzioby poluje na średniej wielkości ssaki, ptaki, gady i płazy. Chętnie żywi się padliną.
Gnieździ się w koronach wysokich drzew blisko pnia. Gniazdo kolistego kształtu o średnicy 100 cm zbudowane jest z suchych gałązek i korzeni, wysłane trawą, mchem i puchem. W maju samica składa 1-2 jaja, które wysiaduje przez 42-44 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po ok. 45 dniach. Orliki grubodziobe wyprowadzają 1 lęg w roku.
W Polsce jest bardzo nieliczny lęgowo, głównie na wschodzie kraju. Można go obserwować podczas przelotów wiosną (kwiecień) i jesienią (wrzesień-listopad). Objęty ochroną gatunkową.


Orzełek włochaty - Hieraaetus pennatus
Orzełek włochaty, orzełek, ptak z podrodziny orłów (Aquilinae), rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), rzędu drapieżnych (Falconiformes), występuje w Europie Południowej, środkowej Azji, Afryce i Australii. Zamieszkuje rozległe lasy liściaste lub mieszane. Zimowiska ptaków europejskich znajdują się w Azji Mniejszej i Afryce.
Osiąga długość ciała ok. 49 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 129 cm i wagę 510-1250 g. Ma dłuższe skrzydła i ogon niż myszołów i jest od niego smuklejszy. U orzełka na barkach występują charakterystyczne plamy. Samica jest znacznie większa od samca. Orzełek żywi się gryzoniami, małymi ptakami i gadami oraz owadami.
Gniazdo orzełka umieszczone jest na drzewie lub bardzo rzadko na półce skalnej. W maju lub czerwcu samica składa 2 jaja, które wysiaduje przez 36-38 dni. Młode uzyskują samodzielność po 53 dniach. Orzełki wyprowadzają 1 lęg w roku.
Jeszcze w XIX wieku orzełek włochaty był w Polsce rzadkim ptakiem lęgowym, obecnie prawdopodobnie jedynie zalatuje. Być może uda się zaobserwować orzełka podczas przelotu wiosennego (marzec-kwiecień) lub jesiennego (wrzesień). Orzełek włochaty nie figuruje już na liście avifauny krajowej w 2006 roku. Ptaki te są chronione.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.starsofcabal.pun.pl www.pilkarze.pun.pl www.narutofangry.pun.pl www.elka.pun.pl www.v-violence.pun.pl